O ZAMKU W SIANOWIE
 
Nie ma żadnych przekazów, dotyczących daty, bądź okresu zbudowania zamku w Sianowie. Musiał on istnieć przed rokiem 1330, gdyż wskazują na to dwa dokumenty. Pierwszy z nich, wystawiony w 1330 roku przez rycerza Jaśka Święcę, zaczynał się od słów: "in castro nostro Sannowe" (z grodu naszego Sianów). Drugi, także z 1330 roku dotyczył układu granicznego między klasztorem Cystersów w Bukowie Morskim, a posiadłościami Jarosława i Jana Nacimirów. Wystawiony został w Sianowie przez Jaśka Święcę, który pełnił funkcję kasztelana na Sławnie. Nie ma też ścisłej lokalizacji zamku w Sianowie. Można by przytoczyć co najmniej cztery hipotezy dotyczące tej sprawy.
 
Pierwsza z nich głosi, że miał on się znajdować w rozwidleniu rzek Unieści i Polnicy, tuż przy trakcie prowadzącym z Sianowa do Koszalina.
 
Druga wersja mówi, że miał on się znajdować w pobliżu lub dosłownie na terenie obecnej fabryki zapałek. W trakcie jej budowy w XIX wieku, prace ziemne spowodowały zatarcie jego pozostałości.
 
Trzecia wersja informuje, że zamek znajdował się pomiędzy Sianowem a wsią Kłos. Niwelacja terenu podczas budowy odcinka szosy Sianów-Kłos, rozpoczęta w 1829 roku spowodowała zniszczenie wałów ziemnych i resztek konstrukcji architektonicznych zamku.
 
Czwarta wersja określa lokalizację zamku w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kino "Zorza". W pewnym stopniu wersję tę potwierdza widok Sianowa z mapy Eilharda Lubinusa, pochodzącej z 1618 roku, na której w tymże miejscu figuruje wyraźnie okazalsza budowla.
 
Zamek z całą pewnością istniał do czasu wygaśnięcia dynastii Gryfitów, to jest do 1637 r. Dalsze dzieje zamku w Sianowie są niestety mało znane. Prawdopodobnie wskutek zniszczenia został on rozebrany w XVIII wieku.JEŚLI LUBISZ PODRÓŻE – OTO KILKA PRZYDATNYCH LINKÓW:
Bielkowowww.bielkowo.eu – miejscowość w gminie Sianów, której nie można nie odwiedzić
Moje Podróżewww.mojepodroze.eu

www.relax.pl - baza noclegowa w Polsce
Hotel In Polandwww.hotel-in-poland.eu
Polish Holidaywww.polishholiday.eu
Travel Tipswww.travel-tips.eu
 
 

INNE PIĘKNE MIEJSCA NA ŚWIECIE – POLECAM:
Tanzania – www.tanzania.eu
Oman – www.visitoman.eu oraz
www.visit-oman.eu
Ocean Spokojny –
www.southpacific.eu

POZOSTAŁE CIEKAWE STRONY:
www.diving.eu – strona dla nurków

www.hotjobs.eu – wszystko o pracy w Europie